Jump to content
Sign in to follow this  
Sheik

Food for thought

Recommended Posts

Man...do I have a nice chunk of lamb for the grill saturday..

 

About 2-3 of the whole spine..with the meat (lamb chops)..and some of the ribs..

 

Cant wait..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daaaamn! You sure are packing it all out! Unfortunately, I could not get to Patak's this week to get some decent BW, but I'll bring something "Nice"

Share this post


Link to post
Share on other sites

I'm envious....where I am living they do not seem to favor Lamb much at all.... I would kill for a lamb chop right about now...lol.... in fact, I think this weekend will be dedicated to 'searching for Lamb' ...kind of like in search of the Holy Grail...clippity clop! (in good old Monty Python fashion....)

It has been one hellava week. I woke up on Tuesday thinking it was Friday....I was waaaay off! So now I am sipping on chilled Chardonnay and...chilling on SAUSA...... :D I am out of here.....Gary has just brought in some rib eye steak from the outside barbeque grill....not quite 'lamb'......but good enough for a Friday night....after a week of toil...... :ilikeit:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Butternut I am not sure where you live but most Costco stores around the country have a very good selection of lamb including chops, NZ racks of lamb and also legs of lamb. (all fresh, i.e. unfrozen).Trader Joe's stores also carry NZ lamb chops and rack of lamb (frozen). Also try asking the butcher at your local supermarket, they will get things in for you. I sometimes make Lamb Shanks and often I have to order them in to get what I want for my recipe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skattie? What do those shanks cost you per pound? Is it lamb, or is it mutton? Lamb is supposedly more tender ... mutton more tasty ... lamb more expensive.

Share this post


Link to post
Share on other sites

um... sorry no idea about the per pound cost...I use lamb shanks for one recipe that I have and it is not that expensive...by that I mean, I don't recall what it costs me for 6-8 shanks but it is not an expensive meal compared to if I were to buy some good fish or steak/skinless chicken breasts for the same amount of people. Lamb chops I usually pay about $9 for about 6 (smallish)chops, rack of lamb is about $13. (would serve 3 people, maybe 4) Does that help?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skattie, no, it did not help much. See, I'm still in SA and for comparison's sake, it helps to know the $/pound price. Thank U for replying though, but now go get those prices... OK? ;) :holy: :whome:

Share this post


Link to post
Share on other sites

why not visit some of the US grocery stores on line? That maybe able to give you an idea of prices as they do home deliveries of on line purchases so I am sure they have detailed pricing. They also may have their flyers/weekly brochures on the website and that will tell you some of the prices of things. I am not sure which areas you are interested in so I only know the grocery stores in my area but some of the store names are here

 

http://www.albertsons.com/

 

http://shop.safeway.com/register/default.asp?brandid=1

 

 

http://www.top-foods.com/

 

http://www.qfconline.com/

 

http://www.fredmeyer.com/

 

if you need a zip code to register or get prices you can use 98004

Edited by skattie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...